Achatina fulica

19. října 2010 v 22:02 | Jiří Kryštof Jarmar |  plži (Gastropoda)

ACHATINA FULICA (oblovka žravá)


Achatina fulica se "nečekaně" řadí do čeledi Achatinidae. Fulica dorůstá rekordně až 30cm a váhy až 300 gramů což z ní dělá největšího plže světa. Její ulitu zdobí různé pruhy. Barva nohy je rozmanitá. Pohybuje se od bílé až po černou. Ulitu mají v barvách od žluté přes zelenou po černou. Ale většinou do hněda. Achatina fulica pochází původně z Východní Afriky. Oddamtud se rozšířila do téměř celé Afriky a do dalších států. Například do Austrálie, nebo do Severní i Jižní Ameriky. Fulici se velmi rychle množí. Jsou to hermafrodité a jedinec může mít až okolo 200 vajíček. V Jižní Americe se tento druh oblovky rozšířil a teď s tím občané nic nenadělají. Ničí jim úrodu. Původně tam byly chovány na farmách v domění, že z toho bude dobrý výtěžek peněz. Jenže je jejich chovatelé pustili do přírody a to mělo na svědomí "skázu." Fulici si v zimě utvoří "zátku" a zahrabou se pod zem. Tak přežijí i nepříznivé podmínky. Nejčastěji jsou aktivní v noci, když si obstarávají potravu a jsou chráněni před predátory. 10 - 20 dní po rozmnožení kladou fulicy vajíčka pod zem. Většinou jich je kolem 200. Po 15 dnech se líhnou půlcentimetrová mláďata. Nejdříve mají ulitu průhlednou. Do několika dnů jim začne tvrdnout. Oblovky žravé se dožívají 5 - 7 let. Dospělými se stávají přibližně v půl roce života. Známe několik poddruhů. Například Achatina fulica hamilei nebo roatzi. 


CHOV
Fulica je spolu s reticulatou nejchovanějším šnekem v zajetí. Mimo její rozměry není problémová. A.Fulici mají rádi přítomnost jiných jedinců. Proto chovat minimálně 2 plže. Jako prostředí poslouží terárium, prázdné akvárium nebo průhledná krabička s rozměry 30x30x30. Jako substrát je vhodná kokosová drť. Seženete ji v obyčejném zverimexu. Substrát musí být stále vlhký, proto alespoň dvakrát denně postříkat vodou. Oblovky by měli mít stálý přísun vápníku, proto jim do terária vložte sepiovou kost, kterou seženete taktéž ve zverimexu. Vápník jim můžete podávat také v podobě vápenné kašičky. Jako potrava jim poslouží okurky, rajčata, namočené pyškoty atd.. Nezapomínejte je alespoň jedenkrát za týden vykoupat. Také každý den vyměňujte potravu, aby neshnila. Zkažená potrava láká do terárka mušky a to je vážná hrozba pro Achatiny. Mušky tam potom nakladou vajíčka a to by šnekům nesvědčilo. Mohlo by to vést až k úhynu. Proto je vhodné alespoň jedenkrát za dva týdny vyměnit substrát. 

Recept na vápennou kašičku napíšu později

zde je pár obrázků: Obrázky jsou stažené z internetu, protože chovám jen reticulaty

mláďata
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martin-Tarzanm Martin-Tarzanm | E-mail | Web | 21. října 2010 v 5:49 | Reagovat

..su nadherne,ja som s nimi začal len teraz ,čudujem sa ako rychlo rastu...

2 mája mája | 16. dubna 2011 v 11:22 | Reagovat

tvuj blog je úžasný a nejvíc mě fascinují právě oblovky

3 Blanka Blanka | E-mail | 24. června 2013 v 11:29 | Reagovat

Dobrý den, ráda bych požádala o radu ohledně dvou šnečků. Jejich příznaky:
- včera žrali, velká produkce slizu - žluté,bílé a průhledné chuchvalce, dělaly se kolem nich bubliny z toho slizu
- achatina fulica, reticulata,
- v lygnocelu pár octomilek, dělší dobu jsem nečistila, červy ani nic jiného jsem neobjevila
- podestýlku jsem dala ubrousky a okoupala v roztoku z betadinu
- fulica má bílý cucek v otvoru na kladení vajíček (viz foto), nejde odstranit, je to jako by mu to tam rostlo, objevilo se až včera
- dnes není tolik slizu, zmizel žlutý, bubliny se nedělají, průhledné cucky zůstaly - viz foto (je to jako sliz, to co má fulica v otvoru je jiné)
- reticulatě se špatně leze, jako by byla unavená, pořád se pokouší vylézt po skle, ale ikdyž jsem jí dala ruku, cítíla jsem, že se sotva drží, ale jinak je aktivita normální, celé dopoledne leze, stejně tak fulica
- v těch vedrech byli nedopatřením vystaveni teplu

předem velice děkuji za Vaši odpověď a ochutu
můj mail: t-blanka@centrum.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama